Quiz

Według Wikipedii – quiz, to rodzaj zabawy, rozrywki intelektualnej dla kilku osób, polegającej na przedstawieniu przez jedną z osób pozostałym zagadnienia w formie zapytania w ten sposób, by na podstawie dostarczonych wraz z zapytaniem informacji oraz wiedzy ogólnej można było wydedukować prawidłową odpowiedź… Słowo “quiz” pojawia się w angielszczyźnie po raz pierwszy ok. 1780 roku, a jego źródłosłów jest nieznany, być może miało swój początek w slangu studenckim. Istnieje także legenda na temat pochodzenia tego słowa, głosząca że w 1791 roku, właściciel teatru w Dublinie, James Daly, założył się o to, że w ciągu dwudziestu czterech godzin wprowadzi do użycia nowe słowo. W tym celu wynajął grupę ludzi, którzy otrzymali za zadanie napisać na murach Dublinu słowo-nonsens “quiz”. Dzięki temu, w przeciągu dnia słowo to zyskało rozgłos i otrzymało swoje dzisiejsze znaczenie (skoro nikt go nie znał, powszechnie myślano, że to pewien test) (pl.wikipedia.org/wiki/Quiz).

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich ogłosiłem „Konkurs” pod tytułem: Jaka to książka? (akulig.is.pw.edu.pl/index.php/2021/04/23/dzien-ksiazki-i-praw-autorskich/), który został dość szybko rozwiązany. Dlatego dzisiaj, mimo że “moi” studenci, po serii sesyjnych quizów na platformie Moodle, są już na zasłużonym wakacyjnym wypoczynku, postanowiłem zadać kolejne pytanie: z jakim utworem należy połączyć poniższe trzy obrazy?

Tym razem pytanie dotyczy dziedziny, którą chyba powinna się opiekować córka Zeusa z maską tragiczną, grecka muza olimpijska (bo z Olimpu, ale nie z olimpiady). Pragnę dodać, że w quizie nagrodą główną jest satysfakcja – więcej wiem, rozumiem, kocham…

Warszawa, 15 lipca 2021 r.

PS. Wszystkim, którzy rozwiązali przedwakacyjny quiz, w nagrodę, do już uzyskanej satysfakcji, podaję link do koncertu, który odbył się 4 czerwca 2021 roku na kampusie głównym Uniwersytetu Warszawskiego. A dla tych, którzy wciąż poszukują rozwiązania quizu niech to będzie dodatkowa podpowiedź, bo przecież jesienna sesja egzaminacyjna w pełni… A.K.

2021-09-05