Perłowy jubileusz “Echa Limanowskiego”

Życie jest jak echo:
jeśli nie podoba ci się to, co ci odsyła,
musisz zmienić wiadomość, którą wysyłasz
James Joyce (1882 – 1941)

Jak ten czas pędzi! 12 grudnia 2020 roku wspomniałem o jubileuszu 10-lecia „Dobrego Tygodnika Sądeckiego”, a tu mamy oto perłowy jubileusz – 30-lecie „Echa Limanowskiego”. Już chciałem napisać „naszego”, „mojego” (bo jest to czasopismo, z którego reportaże i inne artykuły udostępniam na stronie domowej), ale powstrzymałem się przed zmianami własnościowymi. „Echo” było, jest i oby zawsze było LIMANOWSKIE. Mnie wystarczy powracające echem wspomnienie 24 lat współpracy z tym szacownym Jubilatem. W 2019 roku napisałem artykuł pod tytułem: Dwadzieścia lat z „Echem Limanowskim” – miscellanea, w którym przedstawiłem główne wątki swojej działalności publicystycznej oraz moją subiektywną ocenę dwumiesięcznika.

“Dwadzieścia lat z Echem Limanowskim – miscellanea” (Echo Limanowskie nr 300-301, wrzesień-październik 2019)

Z okazji Jubileuszu Pan Stanisław Ociepka, Redaktor Naczelny „EL” zaprosił grono Autorów „Echa” do podzielenia się opiniami na temat wydawnictwa. Polecam do przeczytania mój skromny esej na to trzydziestolecie pt. O zdygitalizowanym „Echu Limanowskim” – wielogłos (w którym zdjęcia pochodzą od Redakcji „EL”).

“O zdygitalizowanym Echu Limanowskim – wielogłos” (Echo Limanowskie, Dodatek Jubileuszowy, maj-czerwiec 2023)

Nie zamierzam oceniać pomysłu Pana Redaktora, który prawdopodobnie wynika z Jego ogromnego redaktorskiego doświadczenia, ale osobiście uważam, że stała się rzecz dość ciekawa. W Dodatku Jubileuszowym, który ukazał się wraz z majowo-czerwcowym numerem „EL” znalazło się 30 wypowiedzi, opinii i wniosków. Są one bardzo różne, bo też różnimy się bardzo oraz różne są nasze obserwacje i refleksje. Ale czytając je, wyczułem ogromną zgodność poglądów na temat „Echa”. Stwierdziłem, że szacowne grono Autorów, do którego mam przyjemność należeć, tworzy WSPÓLNOTĘ. Chciałoby się powiedzieć: jak pięknie się różnimy i jak bardzo łączy nas „Echo”. Uważam, że tak jest ponieważ dwumiesięcznik jest autentycznie niezależnym lokalnym medium o oddziaływaniu sięgającym daleko poza granice regionu, a nawet kraju. Dlatego cieszy mnie, że zwrócono się do Czytelników o wsparcie w ramach 1,5% podatku PIT, do czego usilnie namawiałem i namawiam w dalszym ciągu, bo tak rozumiem misję pożytku publicznego.

Na koniec pozostaje jedynie życzyć Redaktorowi Naczelnemu i Jego Współpracownikom, Autorom oraz Wydawcy „Echa Limanowskiegowielu dalszych sukcesów, a Czytelnikom – by mieli „EL” ZAWSZE. Wszystkim, którym zależy na świetlanej przyszłości „Echa”, w tym m.in. limanowskim Mecenasom Kultury, Sponsorom oraz Reklamodawcom dedykuję cytat z Wojciecha Młynarskiego:

„… idzie potop!
Drobiazgów parę się uchowa:
Kultura, sztuka, wolność słowa
dlatego Kochani Róbmy swoje!
Może to coś da? Kto wie?…

Warszawa, 4 czerwca 2023 r.

PS 1. W dniu tej ważnej w naszej najnowszej historii daty postanowiłem rozwiązać quiz ogłoszony w lipcu 2021 roku. Chodzi o utwór Chłopców z Placu Broni pt. „Kocham wolność” w wykonaniu Bovskiej z okazji 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r., m.in. w pięknej Dużej Auli Politechniki Warszawskiej.

PS 2. Kulminacja obchodów perłowego jubileuszu „Echa Limanowskiego” nastąpiła podczas spotkania twórców – redaktorów i wydawców, autorów tekstów, a także sponsorów i mecenasów czasopisma oraz jego miłośników i wiernych czytelników. Tym krótkim „donosem” nie chcę, jak filmowy pułkownik Andrzej Kwiatkowski, powiedzieć: „mnie tam w ogóle nie było…”. Relację z uroczystości, która odbyła się 18 czerwca 2023 roku, można obejrzeć w reportażu filmowym TV28 pt. “To jedyna taka gazeta w regionie“.