Święto Politechniki Warszawskiej 2020

Od piętnastu lat 15 listopada obchodzimy Święto Politechniki Warszawskiej. Zostało ono ustanowione uchwałą Senatu z dnia 26 października 2005 r. na pamiątkę powołania 15 listopada 1915 r. Politechniki Warszawskiej z polskim językiem wykładowym. Jest to jedna z najważniejszych dat w corocznym kalendarzu wydarzeń naszej Uczelni. W tym roku w szczególnych warunkach, podyktowanych ograniczeniami wynikającymi z szerzącej się pandemii COVID-19, pracujemy nad realizacją zadań dydaktycznych i badawczych. Myślimy z troską o najbliższej i dalszej przyszłości. Ale z okazji Święta wracamy też do przeszłości. Odwołujemy się do historii i tradycji pielęgnowanej przez Władze Uczelni, jej pracowników i studentów, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Politechniki Warszawskiej oraz Muzeum PW. Myśląc o Politechnice Warszawskiej, z którą jestem związany ponad 46 lat, zawsze kojarzę ją z powstałym w latach 1899-1901 Gmachem Głównym, którego sylwetka jest jej symbolem. Z jej wspaniałą Dużą Aulą. I wybitnymi twórcami jej naukowego, dydaktycznego i materialnego dorobku. Pielęgnując pamięć o przeszłości, patrzymy w przyszłość!

Zapraszam do lektury krótkiego artykułu pt. „Echo Limanowskie” w Muzeum Politechniki Warszawskiej, opublikowanego osiem lat temu („EL” nr 216-217).

Post scriptum:

12 listopada br. w imieniu JM Rektora, Władz Uczelni, Senackiej Komisji ds. Historii i Tradycji oraz całej Wspólnoty Akademickiej, wraz z dr inż. Sylwestrem Gładysiem, przedstawicielem Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Politechniki Warszawskiej oraz przedstawicielką Samorządu Studentów Politechniki Warszawskiej złożyłem kwiaty pod tablicami upamiętniającymi 75 studentów PW, którzy polegli w obronie niepodległości Polski w latach 1918-1920 oraz pod tablicą „W Hołdzie Poległym za Wolną Polskę Pracownikom, Studentom i Absolwentom Politechniki Warszawskiej”.

Z Panem Doktorem Sylwestrem Gładysiem, kolekcjonerem pamiątek z historii naszej Uczelni, miałem przyjemność odbyć dłuższe spotkanie poświęcone imponującej kolekcji kart pocztowych przedstawiających Gmach Główny Politechniki Warszawskiej. Oto trzy przykłady:

Lata 1919-1921

Zdjęcie 3 z 3

Przy wejściu do Gmachu PW napis: WSZYSCY DO WALKI O GÓRNY ŚLĄSK

Przy okazji porozmawialiśmy także o górach wysokich: Aconcagule, Kilimandżaro, Elbrusie, Mont Blanc i kilku innych…

Warszawa, 15 listopada 2020 r.